Rekruter IT w top 10 najpopularniejszych zawodów przyszłości

Chcesz zostać rekruterem? To naprawdę ciekawy i pożądany zawód. Jeśli zwiążesz swoją karierę z odpowiednią firmą, to również bardzo perspektywiczna ścieżka rozwoju osobistego. Poznaj historie rekruterów ProData Consult Polska, być może to właśnie tę profesję wybierzesz dla siebie.

Data publikacji: 03/08/2021
Autorka: Beata Węgrzyn, Marketing Manager (we współpracy z zespołem rekrutacji ProData Consult Polska)

I. Zawód: rekruter

To najlepsza praca na świecie - pod warunkiem że lubi się ludzi. Rekruter ma bardzo dobrze rozumieć sytuację biznesową i potrzeby klientów, których trzeba uważnie wysłuchać, wczuć się w ich sytuację i czasem - dosłownie - między wierszami odczytywać ich prawdziwe oczekiwania. Ponadto wykazywać szczerą empatię wobec osób poszukujących nowej pracy, a często pragnących w ten sposób zmienić całe swoje życie”. – pisze Agata Łotowska w swojej książce ‘Zawód: rekruter. By pracowali długo i szczęśliwie’.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku branży IT mamy do czynienia z nieco innym typem rekrutacji. Sektor IT bez wątpienia cechuje „rynek pracownika”Oznacza to, że istnieje deficyt specjalistów, a co za tym idzie rekruter IT musi wykazać się nie tylko umiejętnością zrozumienia potrzeb klienta, ale też umiejętnie posługiwać się zaawansowanymi narzędziami do poszukiwania kandydatów, doskonale odnajdywać się w gąszczu specyfikacji dotyczących języków, frameworków i programów, znać techniki negocjacji i komunikacji i, co bardzo ważne w świecie IT, doskonale czuć media społecznościowe, gdzie specjaliści IT tworzą tzw. community.
Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego. Prawdziwa ekspertyza rekrutera IT wykuwa się w codziennej pracy. Dlatego, czy to pierwsza profesja po studiach, czy przebranżowienie, czy chęć rozwoju, ProData Consult wesprze Cię w Twojej drodze do osiągnięcia sukcesu na stanowisku Rekrutera IT.

Na co możesz liczyć?

Gdy inni zwalniają:

… popyt na Rekruterów IT nadal rośnie. Tylko w ostatnich trzech latach ProData Consult zatrudniła ponad 30 nowych rekruterów. Część z nich to osoby debiutujące w tej roli, które z pomocą m.in. Karoliny rozwijają swoje umiejętności i „rekruterskie skrzydła”.

 

Karolina Guzy rozpoczęła swoją przygodę w ProData Consult pod koniec 2017 roku jako Resource Consultant. Przed dołączeniem do organizacji posiadała około półtoraroczne doświadczenie w obszarze rekrutacji IT ale też duże ambicje. Dziś jest Liderem Zespołu ds. Rekrutacji liczącego 9 osób i będącego właśnie na etapie dalszego rozwoju.

 

karolina-guzy

To jedno z kluczowych i strategicznych stanowisk w firmie, stworzone, aby wspierać rekruterów IT w osiąganiu założonych wspólnie celów czyli poszukiwaniu najlepiej dopasowanych kandydatów do realizacji projektów dla lokalnych klientów Spółki.

 

Komfort to podstawa efektywnej pracy:

Dlatego rekruterom oferujemy szkolenia oraz wsparcie dedykowanego zespołu back-office, pomagającego w realizacji strategii i zadań na stanowisku. Jeśli natomiast w pracy stawiasz na samodzielność, docenisz skandynawską kulturę naszej organizacji.

Twoja praca nie byłaby kompletna bez dostępu do rekrutacyjnych narzędzi Premium (w tym LinkedIn Professional, czy aktualnej kilkunastotysięcznej bazy kandydatów).

Rozwój poprzez współpracę z najlepszymi i zabawę:

Naszymi zespołami zarządzają eksperci z wieloletnim doświadczeniem w branży. Dodatkowo, każdy z rekruterów otrzymuje dedykowany budżet na szkolenia, może także uczestniczyć w licznych warsztatach wewnętrznych oraz spotkaniach integracyjnych (również za granicą!). Pozwala nam na to stale rosnący obrót firmy. Tylko w 2020 r. było to ponad 220 mln Euro.

 

Kariera-rekrutera-z-ProData-Consult

Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, co jeszcze możemy Ci zaoferować: ejozwiak@prodataconsult.pl (Ewa Jóźwiak, HR Manager)

II. Zawód: rekruter… IT

Profesja rekrutera daje dużo satysfakcji. Połączenie jej ze światem IT stwarza jeszcze większe możliwości dla kandydatów poszukujących rozwoju zawodowego.

W IT technologie ciągle się zmieniają. Także nie ma nudy. Codziennie napotykam na jakieś wyzwanie, uczę się czegoś nowego” – mówi Karolina Kurzac, Konsultantka ds. Rekrutacji w ProData Consult. Karolina z firmą związana jest od ponad 2 lat. To tu rozpoczynała od stanowiska juniorskiego i to tu miała sprzyjające warunki, aby, poza realizacją celów zawodowych, zdobyć tytuł Magistra Zarządzania Strategicznego Akademii Leona Koźmińskiego.

Rozpoczęłam pracę nie wiedząc nic o branży IT – chwilowe przerażenie zupełnie innym światem minęło po paru dniach. Wcześniej, przez 11 miesięcy pracowałam w obsłudze klienta w jednej z placówek medycznych, ale szybko zdecydowałam się rzucić na głęboką wodę i rozpocząć coś zupełnie innego.

 

Nigdy nie żałowałam tej decyzji. Pracy jest dużo, ale w ProData Consult spotkałam się ze wsparciem przełożonych, zrozumieniem zespołu i jasną ścieżką kariery zawodowej.
Teraz ja też mogę pomagać debiutantom nawet w najprostszych rzeczach. Pomoc   
i rodzinna atmosfera zatrzymały mnie tu na dobre” – dodaje Karolina.

karolina-kurzac

Co radzi początkującym w zawodzie?

  • Dla juniora wszystko każdy projekt jest nowy więc nie można się bać – trzeba walczyć i mieć nastawienie, ze się uda;
  • Chęć zrozumienia, nauczenia się czegoś nowego, ciągłego doskonalenia i dociekliwość bardzo pomagają;
  • To, że ktoś jest seniorem i robił ten projekt przed tobą nie oznacza, że ty już nie masz szans na znalezienie idealnego kandydata. Każdy z nas myśli inaczej, szuka i rozumie inaczej, także nie nastawiaj się, że Ci się nie uda!;
  • Innowacyjność zawsze będzie doceniona;
Rekruter-IT-2

Rola rekrutera w procesie rekrutacyjnym jest nieoceniona.

III. Zawód: Państwo wszechstronni

Nazywanie rekrutera pośrednikiem jest krzywdzące. Rola rekrutera w procesie rekrutacyjnym jest ogromna. Fakt, że to kierownictwo firmy podejmuje ostateczną decyzję o zatrudnieniu, nie oznacza, że rekruter nie ma nic do powiedzenia. Poprzez analizę kompetencji i selekcję aplikacji, rekruter zawęża grono kandydatów do minimum. Często pełni też rolę account managera dla klienta, analizując i wyprzedzając jego potrzeby rekrutacyjne. Doradca, negocjator, psycholog… sposobów pogłębiania wiedzy na stanowisku jest bardzo wiele. Być może dlatego zawód ten często wybierają osoby, które lubią wyzwania, są kreatywne i pro-aktywne.

Praca rekrutera może być naprawdę fascynująca. Umiejętność łączenia pracodawcy z pracownikiem może okazać się źródłem dużej satysfakcji zawodowej. Duże perspektywy rozwoju i ciągły wzrost zapotrzebowania na tego typu specjalistów sprawiają, że jest to bardzo dobry krok w rozwoju kariery zawodowej” – podsumowuje Ewa Jóźwiak, HR Manager ProData Consult Polska. }

Uwaga! W ProData Consult czeka na Ciebie kilka stanowisk rekruterskich, wybrane znajdziesz tutaj:

Recruitment Specialist (zespół Nearshoringu)
IT Recruitment Specialist (zespół biznesu lokalnego)
Junior IT Recruiter

Chcesz wiedzieć więcej o możliwości rozwoju zawodowego z ProData Consult?

Już teraz napisz do Ewy Jóźwiak (HR Manager)