Praca w Polsce dla obywateli Ukrainy – gdzie szukać, jak znaleźć? Oto praktyczny przewodnik ProData Consult i emagine.

Прочитай цю статтю українською

Wojna w Ukrainie zmusiła ludzi do opuszczenia swoich domów, swojego kraju w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca. Wielu obywateli Ukrainy znalazło schronienie w Polsce, a polscy pracodawcy coraz częściej zapraszają ich do podjęcia pracy w polskich firmach. Nowe przepisy ułatwiają osobom przybywającym z Ukrainy legalny pobyt oraz podjęcie pracy, natomiast samo szukanie pracy to długi i czasem frustrujący proces, który nie zawsze kończy się sukcesem. Tym bardziej dla cudzoziemców, często nieznających języka oraz rynku. Dlatego w tym artykule postanowiliśmy opowiedzieć wszystko o zatrudnieniu w Polsce, od znalezienia pracy po podpisanie umowy.

Autorka: Uliana Zarusinska, Resource Specialist

Data publikacji: 13/04/2022

Pamiętajcie, że jeśli chcielibyście rozpocząć karierę w środowisku IT, niezależnie od tego, czy na stanowisku programistycznym, czy administracyjnym, ProData Consult i emagine oferują wiele stanowisk, które mogą Was zainteresować. Są to min. role junior testerów, rekruterów IT, specjalistów ds. kontraktów. Zapewniamy szkolenia przystosowujące do zawodu. Jednym warunkiem jest znajomość języka angielskiego na poziomie min. B2. Ale do rzeczy…

Poszukiwanie pracy w Polsce

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem na znalezienie pracy jest Internet. Można jej szukać na dedykowanych stronach z ofertami lub wysyłać CV do pracodawców bezpośrednio na stronach internetowych firm.

Największe wyszukiwarki pracy w Polsce:

https://www.pracuj.pl/   - wakaty dla specjalistów, informatyków oraz zawodów niewykwalifikowanych. Strona została przetłumaczona na język ukraiński, jest też wiele przydatnych informacji o znalezieniu pracy w Polsce.

https://www.olx.pl/ - Znany serwis ogłoszeniowy, który jest dedykowany przede wszystkim osobom, które szukają pracy w branży budowlanej, gastronomicznej, sprzedaży oraz w obsłudze klienta.

 

Nie mniej popularne serwisy:

https://www.praca.pl/

https://www.gumtree.pl

https://www.gratka.pl

https://www.goldenline.pl/

https://pl.indeed.com/

000ESW10N3H6FO2A-C411

Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, co możemy Ci zaoferować: mjablonska@prodataconsult.pl (Michalina Jabłońska-Sprawnik, Acting HR Manager)


Serwisy poszukiwania pracy dla specjalistów IT:

https://itconsultants.pl  - oferty pracy w IT ze szczegółowym opisem projektu i warunkami finansowymi. Można się zarejestrować, uzupełnić filtry takie jak lokalizacja, specjalizacja, preferowane kraje/oferty pracy  (dostępne wakaty nie tylko z Polski), można również skontaktować się z naszym rekruterem w celu omówienia dostępnych propozycji.

https://justjoin.it/  - popularny serwis dla programistów i specjalistów IT, który oferuje projekty z etykietą, że firmy są otwarte na specjalistów z Ukrainy (bez znajomości języka polskiego), istnieje możliwość wyszukiwania wakatów nie tylko w Polsce, ale także w kilku innych krajach Europy.

https://nofluffjobs.com/pl - nie mniej popularna strona do wyszukiwania projektów IT, zduplikowana w języku ukraińskim. W serwisie dostępny jest filtr UA  „Oferty ze wsparciem dla uchodźców”, co oznacza, że ​​pracodawca zapewnia dodatkowe warunki i wsparcie uchodźcom w związku z sytuacją na Ukrainie, biorąc pod uwagę jedną lub więcej z następujących opcji: rekrutacja w języku ukraińskim, relokacja, pomoc psychologiczna lub inny dowolny pakiet, w zależności od pracodawcy i kandydata.

https://bulldogjob.pl/firmy/praca  - oferuje projekty z możliwością przeprowadzki do miast w Polsce, wymienionych w ogłoszeniu.

 

0x0
Zdjcie+gwne+NIE+KASOWA+18

Można także szukać pracy na Facebooku, w specjalnych grupach dla programistów, takich jak:

„Programiści Polska/Developers Poland” https://www.facebook.com/groups/programiscipoland

„Praca zdalna IT” https://www.facebook.com/groups/268603053543086

Lub  „Praca w IT dla Stażystów i Juniorów”  https://www.facebook.com/groups/1561984417428846

Legalne zatrudnienie, rodzaje umów dot. współpracy w Polsce:

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24.02.22 i otrzymali numer identyfikacyjny (PESEL) mogą wykonywać pracę na terenie RP bez zezwolenia na pracę (podmiot powierzający pracę ma obowiązek zgłosić zatrudnienie, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia pracy. Oświadczenie należy przesłać do właściwego urzędu pracy, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – na stronie www.praca.gov.pl.)  [ USTAWA z dnia 12 marca 2022 r. art. 22 o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa ]

Obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski przed 24.02.22 mogą pracować na podstawie zezwolenia na pracę lub skorzystać z rozwiązań specustawy i rozpocząć pracę na powiadomieniu o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy.

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24.02.22 jak również ci, którzy byli w kraju wcześniej, mogą zarejestrować Działalność Gospodarczą  i pracować na umowę B2B .) [ USTAWA z dnia 12 marca 2022 r. art. 23 o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa ].

 

Rodzaje umów o współpracy w Polsce:


Umowa o pracę
- Z punktu widzenia pracownika umowa o pracę jest najbardziej stabilną formą zatrudnienia. Pozwala w pełni korzystać z uprawnień wynikających z przepisów Kodeksu pracy, zapewnia znaczny stopień ochrony przed rozwiązaniem umowy oraz gwarantuje płacę minimalną. Z punktu widzenia pracodawcy umowa o pracę wiąże się z wyższymi kosztami utrzymania. Dlatego wielu pracodawców oraz pracowników  odchodzi od tej formy i wybiera korzystniejsze rozwiązania.

Umowa zlecenie – Pracownik wykonujący pracę na zlecenie tj. na podstawie umowy cywilnoprawnej płaci niższe podatki, ale nie otrzymuje świadczeń określonych w Kodeksie pracy, w tym m.in. zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży lub płatny urlop (można dobrowolnie spłacać składki za ubezpieczenie chorobowe i otrzymać płatne zwolnienie chorobowe).

Współpraca B2B jest alternatywą dla umowy o pracę. Co więcej, jest to najczęściej wybierana forma zatrudnienia przez specjalistów z zakresu IT. Pracownik zakłada jednoosobową działalność gospodarczą. Rozliczenie z pracodawcą następuje na podstawie wystawianej przez pracownika faktury (najczęściej w cyklach miesięcznych). Współpraca w oparciu o kontrakt B2B oznacza większe dochody 'na rękę' dla pracownika. Trzeba jednak pamiętać, że w tym rozwiązaniu koszty pracodawcy przechodzą na pracownika, który jest zobowiązany samodzielnie opłacać sobie składki ZUS oraz podatek dochodowy.

ukraina-ukrainiec-zatrudnienie-cudzoziemiec

 

W Polsce można bardzo szybko zarejestrować działalność gospodarcza przez Internet lub można napisać pełnomocnictwo na księgowego. Jeśli z jakiegoś powodu zajdzie potrzeba zamknąć DG, istnieje możliwość najpierw je zawiesić  do czasu ostatecznej decyzji.

Dla obcokrajowców, którzy nie mają prawa do zarejestrowania w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej, rozwiązaniem może być inkubator przedsiębiorczości. Biznes inkubator  to organizacja, która nadaje tytuł prawny osobom, które mają pomysł na firmę, ale nie posiadają zasobów ani wiedzy, aby rozpocząć i prowadzić własną działalność gospodarczą. Dzięki temu młodzi przedsiębiorcy mogą stawiać pierwsze kroki w świecie biznesu i zobaczyć, jak to jest prowadzić własną firmę bez jej tworzenia. Inkubator może mieć formę fundacji, stowarzyszenia lub organizacji pozarządowej.

Zaletą pracy przez inkubator przedsiębiorczości jest przede wszystkim możliwość zmiany pracodawcy bez konieczności uzyskiwania nowego zezwolenia na pracę czy zmiany karty pobytu. Każdy inkubator przedsiębiorczości oferuje usługi prawników, którzy zalegalizują pobyt i pracę cudzoziemca, a także księgowych, którzy pomagają przy fakturach i podatkach.

Podsumowanie:

Polski rynek pracy jest otwarty na specjalistów z innych krajów i jest przygotowany na przyjęcie do pracy pracowników z Ukrainy. Na przykład, od dnia 24 lutego 2022 roku obywatel Ukrainy, który posiada dyplom lekarza, lekarza dentysty (otrzymany poza UE), będzie mógł otrzymać prawo wykonywania zawodu na terenie Polski przed okres 18 miesięcy. Analogiczny proces możliwy jest w przypadku zawodu pielęgniarki.

Jeśli chodzi o branże IT to bardzo dużą wartością jest otwartość na pracę zdalną, znajomość języków oraz możliwość świadczenia usług z dowolnego miejsca.